Isı pompası kullanımının yaygınlaştırılması, Türkiye’nin karbonsuzlaşması bağlamında, gerçekçi bir adım olarak görülebilir.

SEFiA İklim Gündemi’nin yeni sayısına hoş geldiniz…

Bugün, 28 Ağustos 2023.

Bu sayıda, iklim ve çevre alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının, deprem bölgesi özelinde ve kentsel dönüşüm tartışmaları çerçevesinde binalarda yenilenebilir kaynaklara dayalı ısıtma ve soğutma sistemlerine ilişkin taleplerini inceliyoruz.

Kuruluşların paylaştıkları pozisyon metninde, alternatif bir çözüm olarak ısı pompaları üzerinde duruluyor.

Yorum ve geri dönüşlerinizi bekliyoruz!

Bizi TwitterLinkedIn ve Instagram’dan da takip edebilirsiniz.

Keyifli okumalar,

SEFiA ekibi.

SEFiA ekibi.


İKLİM VE FİNANSMAN HABERLERİ

G20 ülkelerinin 2022 yılındaki petrol ve doğalgaza aktarılan kamu harcaması, iki yıl önce Glasgow’daki COP26 iklim zirvesinde “verimsiz” fosil yakıt sübvansiyonlarının aşamalı olarak kaldırılmasında hemfikir olunmasına rağmen, 1,4 trilyon dolara ulaştı.

Çin’de yenilenebilir enerji kapasitesi, 2023 yılının ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre %11,5 artış gösterdi.

Panama Kanalı’nda kuraklık nedeniyle gemilerin geçiş sayısı sınırlandırıldı. Kanala giriş yapamayan ve körfezde bekleyen onlarca geminin küresel ticareti negatif yönde etkileyebileceği değerlendiriliyor.

Çanakkale’de çıkan orman yangını ile mücadelede 9 köyden 1.251 kişi tedbir amaçlı tahliye edildi. Yangınlardan toplam 83 kişi etkilendi.


YENİLENEBİLİR ISITMA VE SOĞUTMA

Isıtma ve soğutmada alternatif bir çözüm: Isı pompası

İklim ve çevre alanında çalışan sivil toplum kuruluşları , deprem bölgesi öncelikli olmak üzere, Türkiye genelinde iklim hedefiyle uyumlu bir yeşil yeniden inşa sürecinin bileşenleri üzerine çalışıyor.

Sivil toplum kuruluşları (Avrupa İklim Eylem Ağı, Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği, İklim İçin 350 Derneği, Fosil Yakıtların Ötesi, Yeşil Düşünce Derneği ve Greenpeace Akdeniz), “Kahramanmaraş depremleri sonrasında toparlanma/yeniden inşa sürecinde binalarda yenilenebilir kaynaklara dayalı ısıtma ve soğutma” başlıklı pozisyon metninde ile deprem bölgesi özelinde ve kentsel dönüşüm tartışmaları çerçevesinde binalarda yenilenebilir kaynaklara dayalı ısıtma ve soğutma sistemlerine ilişkin görüşlerini/taleplerini paylaşıyor. Böylelikle, özellikle dağıtık yenilenebilir enerji kurulumu ile de desteklenebilecek ve afetler karşısında dayanıklılığı destekleyecek ısı pompası sistemlerinin deprem bölgesinde kullanımının gündeme getirilmesi ve bu doğrultudaki planlamaları destekleyecek teknik bir çerçeve oluşturulması hedefleniyor.

Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayın.