Araştırma Hakkında

Türkiye’nin yeşil ürünlerde daha kompleks ürünlere yatırım yapması gerekiyor

Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFiA) tarafından yapılan araştırmada, başta Türkiye olmak üzere ülkelerin yeşil ekonomiye yatkınlıkları ile geleceğe dair potansiyelleri inceleniyor. 

“Yeşil ekonomi ve yeşil karmaşıklık analizi” başlıklı araştırmada Türkiye’nin mevcut üretim kabiliyetlerinin belirlenmesi ve alternatif karmaşık ürünlerin üretimine olan uzaklığının hesaplanması amaçlanıyor.

Araştırma, SEFiA’nın geçtiğimiz yıl yayımladığı ve çevresel zararı en aza indirmeyi amaçlayan ürünler olarak tanımlanan çevresel ürünlerin dünyada ve Türkiye’deki ticaret eğilimlerini analiz eden,“Çevresel Ürünlerin Ticareti Raporu: Dünyada ve Türkiye’de Çevresel Ürünler”başlıklı raporun devamı niteliğini taşıyor. 

Raporu İndir

Türkiye’nin yeşil ekonomik dönüşümde daha rekabetçi olabilmesi için otomotiv ile demir/çelik ve çimento sektörlerinde yeni bir kurguya ihtiyacı var: 

Türkiye’nin yeşil ürün ihracatında öne çıkan ürünler arasında benzinli ve dizel motorlar için gerekli ürünler geliyor. Fakat genel anlamda elektrifikasyonun hızlanması, otomotiv sektöründe ise dizel ve benzinli araçların yerini elektrikli araçlara bırakması karşısında Türkiye’nin bu ürünlere yoğunlaşan ihracat stratejisine devam etmesi, ülkenin yeşil ekonomik dönüşümünü ve buna bağlı ekonomik gelişimini sekteye uğratabilecek bir unsur olarak görülüyor. 

Öte yandan Türkiye’nin en fazla ihraç ettiği demir/çelik, çimento ve benzeri malzemeler kullanılarak üretilen parçalar da –bu sektörün karbon yoğun bir üretim modeli olmasına bağlı olarak– zamanla yeşil ürün kategorisindeki önemini kaybetme riskini taşıyor. Söz konusu sektörlerde, özellikle 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri sonrasında ihracatın düşerek iç talebe yönelik üretime dönülmesi durumunda bile yeni bir kapasiteye ihtiyaç olacağı öngörülüyor. Bu kapasite inşasında enerji verimliliğinin artırıldığı ve emisyon kontrolünün güçlendirildiği bir kurguya ihtiyaç duyuluyor.

Yeşil dönüşümü yakalamak için üretken bilgi birikiminin yüksek olduğu ürünlerde uzmanlaşma bir öncelik olarak gözüküyor. 

Bengisu Özenç, SEFiA Direktörü: Geleceğe yönelik potansiyeli bakımından 226 ülke arasında 26. sırada olan Türkiye,  yeşil ürün sofistikasyonunda 19. sırada yer alıyor. Bu durum Türkiye’nin hâli hazırda ihraç ettiği ürünlerle ilişkili. Türkiye, küresel dönüşümü göz önünde bulundurarak gelecek öngörüsünde yeşil ekonomiye hizmet edecek alanlarda uzmanlaşmaya gitmek durumunda. Üretken bilgi birikiminin yüksek olduğu ürünlerde uzmanlaşması ve ihracat sepetinde bu ürünlere daha fazla pay ayırması, Türkiye’yi bu alanda daha üst sıralara taşıyacaktır. 

Sosyal Medyada Paylaş